Iphone 12

 

  • iPhone 12 – najnowsza szybka ładowarka MagSafe działa tylko z 20W adapterem od Apple

 

Żeby ładować nowego iPhone’a wykorzystując w pełni opcje szybkiego ładowania, konieczne będzie zakupienie adaptera z mocą 20W. W przeciwnym wypadku nie będziecie w stanie naładować swojego telefonu tak szybko, jak określa to producent w specyfikacji technicznej iPhone’a 12. Warto zawsze mieć naładowany telefon, ponieważ gry automaty owoce online mogą pozytywnie was zaskoczyć w dowolnym momencie.

Opcja szybkiego ładowania dla wielu osób jest niesamowicie ważna, szczególnie w obecnych czasach, kiedy żyjemy cały czas w pośpiechu. Coraz częściej również wykorzystujemy smartfona do celów służbowych (np. do konferencji na Zoomie lub Skypie), co znacznie zwiększa zużycie naszej baterii, a co za tym idzie, coraz częściej musimy doładowywać nasz telefon.

Czasami jednak nie warto nadużywać opcji szybkiego ładowania, szczególnie latem. Przegrzewanie baterii może znacznie obniżyć żywotność waszej baterii, a nawet ją uszkodzić. Jeżeli więc macie taką możliwość, podłączcie swój telefon do wejścia USB w waszym komputerze i ładujcie swój telefon wolniej, ale za to bezpieczniej. 

 

  • Przyszłość baterii

 

Niestety większość obecnych baterii ma żywotność określaną w ilości cykli ładowania. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych ilość tych cykli mieści się w przedziale 400-1200, co teoretycznie sprawia, że telefon powinien nam posłużyć przez około 3 lata, zanim bateria będzie mocno zużyta. W praktyce jednak bardzo często szybciej zauważamy, że musimy telefon ładować 2 razy dziennie. 

Czynników wpływających na żywotność baterii w naszym telefonie jest wiele, ale najczęściej występującym obecnie jest zbyt wysoka temperatura baterii podczas ładowania lub użytkowania. Fizyka niestety jest głównym wrogiem w branży smartfonów i to właśnie od niej wszystko zależy.

Im większa temperatura podczas ładowania telefonu, tym szybciej będzie degradowała się nasza bateria, to jest niepodważalny fakt. Problemem jest jeszcze samo użytkowanie naszego telefonu. Wyświetlacz, procesor i inne komponenty również oddają ciepło podczas intensywnego użytkowania. Jeżeli dodamy do tego jeszcze dużą temperaturę z zewnątrz, to mamy istną katastrofę.

Doskonałym przykładem może być używanie telefonu do nawigacji, która nie tylko obciąża nasz wyświetlacz, ale również zabiera dużo mocy obliczeniowej. Dodajcie do tego jeszcze fakt, że najczęściej nasze telefony mają czarne obudowy lub etui i to, że trzymamy je w uchwycie na przedniej szybie. Nie dość, że telefon sam z siebie generuje ciepło, to jeszcze dostarczamy więcej ciepła z zewnątrz poprzez wystawianie go cały czas na działanie słońca. 

Telefony nie mają wbudowanych wentylatorów, co znacznie utrudnia wymianę ciepła z otoczeniem. Z tego właśnie powodu zarówno producenci, jak i użytkownicy powinni myśleć nad tym, w jaki sposób chronić telefony przed przegrzaniem. 

Pomysłem, jaki możecie od razu wcielić w życie, jest wykorzystanie białego etui lub kupowania telefonu z białą obudową. Na pewno w pewien sposób pomoże wam to w ograniczaniu ciepła dostarczanego do urządzenia.

Bez wątpienia warto również wygaszać telefon podczas nawigacji, podczas jazdy autostradą. Większość programów nawigacyjnych z reguły sama aktywuje ekran, w momencie, w którym kierowca zbliża się do zjazdu z autostrady. 

Oczywiście działania użytkowników są jedynie doraźne i to właśnie producenci powinni wdrożyć takie rozwiązania, które pozwolą użytkownikowi na korzystanie z telefonu we wszelkich możliwych warunkach. Na pewno działy R&D nieustannie pracują nad takimi rozwiązaniami, pozostaje nam więc tylko czekać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *